Electrophoresis System Accessories and Replacement Parts
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (20)
- (30)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (23)
- (10)
- (2)
- (6)
- (3)
- (5)
- (8)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (6)
- (3)
- (5)
- (10)
- (8)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (7)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (18)
- (16)
- (13)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (151)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (12)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (13)
- (1)
- (7)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (28)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (1)
- (6)
- (43)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Cassette Clamp, left
Cassette clamps are replacement parts for the Mini Gel Tank. They lock and seal the gel cassettes within the Gel Runner Tank. The orientation is determined when facing the front of the gel tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SureLock™ Tandem Midi Gel Tank Replacement Cassette Clamp
This cassette clamp is a replacement part for the SureLock Tandem Midi Gel Tank
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ Blank Glass Plate for Owl™ P10DS Dual Gel System
Blank Glass Plate for Owl™ P10DS Dual Gel System
Invitrogen™ Novex™ Zymogram Plus (Gelatin) Protein Gels, 10%, 1.0 mm
Novex 10% Zymogram Plus (Gelatin) gels are useful for the detection and characterization of proteases that use gelatin as a substrate. The proteases are run under denaturing conditions and visualized as clear bands against a dark background using a simple renaturing, developing, and staining protocol.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Temperature (Metric) Storage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Gel Percentage | 0.1 |
| Separation Range | 30 to 150 kDa (Tris-Glycine Buffer) |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Zymogram Gel |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |
Fisherbrand™ Notched Glass Plate for Owl™ P10DS Dual Gel System
Notched Glass Plate for Owl™ P10DS Dual Gel System
Fisherbrand™ A2 and A5 Large Gel Electrophoresis System Standard Comb
Eliminate comb assembly with this assortment of heavy-duty, one-piece combs, for use with Fisherbrand™ A2 and A5 Large Gel Electrophoresis Systems.
| For Use With (Equipment) | Fisherbrand™ A2 and A5 Large Gel Electrophoresis Systems |
|---|
Fisherbrand™ Spacers for FB-GC10-1 Vertical Gel Caster
Spacers for use with FB-GC10-1 Vertical Gel Caster.
| Includes | Two side spacers and one bottom spacer |
|---|---|
| Type | Spacer Set |
| For Use With (Equipment) | Owl P7-CST Multiple Gradient Gel Caster |
| Width (English) Footprint | 5.9 in. |
| Width (Metric) Gel | 10 cm |
| Length (English) Gel | 3.9 in. |
| Width (Metric) | 0.05 cm |
| Width (English) Gel | 3.9 in. |
| Length (Metric) Gel | 10 cm |
| Width (Metric) Footprint | 15 cm |
| Gel Dimensions | 10 x 10 cm |
| Type | Micro Well Comb |
|---|---|
| Format | Microplate |
| For Use With (Equipment) | Owl A2 and A5 Large Gel Electrophoresis System |
Fisherbrand™ FB-VE10-1 Vertical Electrophoresis System: Alumina Plate
For use with FB-VE 10-1 vertical electrophoresis systems
Fisherbrand™ FB-VE10-1 Vertical Electrophoresis System: Gaskets
For use with FB-VE10-1 vertical electrophoresis systems
Fisherbrand™ Gel Casting Pouches for FB-GC16-1 Vertical Gel Casters
Maintain the quality of your current gel casting system with Fisherbrand™ Owl™ JGC-2 Gel Casting System Replacement Parts
| Type | Gel Casting Pouch |
|---|---|
| Width (English) | 5.5 in. |
| Length (Metric) | 16 cm |
| For Use With (Equipment) | FB-GC16-1 Vertical Gel Casters |
| For Use With (Application) | Gel Casting |
| Width (Metric) | 14 cm |
| Dimensions (L x W) | 6.3 x 5.5 in. (16 x 14 cm) |
| Gel Dimensions | 16 x 14 cm |
| Thickness (Metric) | 0.24 cm |
|---|---|
| Height (Metric) | 0.24 cm |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | FisherBiotech FB-VE10-1 Vertical Electrophoresis System; Owl™ P7-CST Multiple Gradient Gel Caster |
| Thickness (English) | 0.09 in. |
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 10 cm |
| Height (English) | 0.09 in. |
Fisherbrand™ Replacement Pouches for FB-GC20-1 Vertical Gel Caster
Replacement Pouches for FB-GC20-1 Vertical Gel Caster
| Type | Gel Pouch |
|---|---|
| Length (Metric) | 20 cm |
| For Use With (Equipment) | Owl JGC-3 Gel Casting System |
| Width (Metric) | 20 cm |
| Gel Dimensions | 20 x 20 cm |